Pri výbere plastových okien je nutné rozlišovať medzi výrobcom okien a dodávateľom okien (montážnou firmou). Rozdiely medzi výrobcami nie sú v otázke kvality príliš veľké, záleží na konkrétnych požiadavkách zákazníka, aké charakteristiky musia okna splňovať. Problém môže nastáť pri výbere dodávateľskej firmy, keďže nie všetky vykonávajú montáž kvalitne. Postupujte teda najlepšie podľa referencií.
Vlastnosti profilu plastových okien
Pri výbere profilu plastového okna je potreba brať do úvahy niekoľko vlastností. Typ tesnenia je možné jednoducho určiť z pohľadu na rez profilu. Vhodné tesnenie je dôležité vybrať z hľadiska zachovania tepla vo vnútri bytu a ochranou pred zatekaním. Rozlišuje sa dorazové a stredové tesnenie. Dorazové tesnenie je tvorené dvoma tesniacimi rovinami, zatiaľ čo stredové je doplnené o ďalšie tesnenie uprostred profilu a jeho výhody sú poznať predovšetkým pri prudkých dažďoch a ochrane pred zatekaním.
Dôležitejšie než počet komôr profilu, ktorý výrobcovia okien často uvádzajú, je ukazovateľ udávajúci mieru prestupu tepla profilom okna. Ide o ukazovateľ Uf (kde f je odvodené z anglického výrazu frame), jeho hodnota sa udáva vo Wattoch na meter štvorcový a stupeň Kelvina (Uf 1.5 W/m²K). Hodnota tohto ukazovateľa znamená, koľko tepla (energie) cez jeden meter štvorcový profilu rámu unikne pri rozdiele jedného stupňa (Celzia alebo Kelvina). V rámci zachovania tepla vo vnútri bytu je preto vhodné, aby tento ukazovateľ bol čo najmenší (štandardne tvorí rám asi 10% celého okna).
Na záver je pri profile nutné zvoliť dekór okna, pri plastových oknách ide najčastejšie o bielu farbu, je možné avšak zvoliť i rôzne vzory imitujúce drevo (napr. dub, orech, mahagón). Niektorí výrobcovia naviac uvádzajú možnosť odlíšiť vnútorný a vonkajší dekór podľa individuálnych požiadaviek zákazníka.
Vlastnosti skla
Ďalej je potreba pri výbere plastových okien venovať pozornosť sklu. Rovnako ako pri profile má i sklo ukazovateľ udávajúci prestup tepla sklom, ide o ukazovateľ Ug (g pochádza z anglického glass), tzn. koľko tepla uniká na jeden meter štvorcový pri zmene teploty o jeden stupeň. Tento ukazovateľ je stanovený normami, štandardná hodnota sa pohybuje na Ug 1,1 pre dvojskla, nemali by však prevyšovať cez 1,2.
Dnes sa už používajú veľmi často trojskla s hodnotami 0,7 /0,6 / alebo 0,5, ktoré tiež odporúčame ako najlepšie pre osadenie do okien. Je potreba si uvedomiť, že sklo tvorí 90% plochy okna a teda cez toto sklo uniká najviac tepla z Vašich domovov.
Ak máte špecifické požiadavky, okrem klasického číreho skla je možné zvoliť i skla špeciálne – napr. protihlukové, bezpečnostné aj.
Parapety
Súčasťou dodávok plastových okien sú i parapety. Vonkajšie parapety je možné vyrobiť z rôznych materiálov rôznymi metódami, a to síce parapet ohýbaný oceľový zinkovaný, hliníkový ohýbaný alebo hliníkový ťažený. Posledný spomínaný je najlepším variantom. Hĺbka vonkajšieho parapetu by mala odpovedať vzdialenosti od okna po hranu fasády plus 2-3cm.
Vnútorné parapety plastových okien sú vyrábané štandardne z plastu, jeho povrch môže byť potiahnutý buď PVC fólií, alebo odolnejšie CPL fólie. Drahším variantom je potom drevotriesková doska. Hĺbka parapetu súvisí rovnako so vzdialenosťou okna k vnútornej stene bytu a zvoleným presahom – často ide o 2-3cm, minimum je 15mm.